Leczenie torbieli jajnika – to koniecznie musisz wiedzieć!
12

A A A

Torbiel jajnika jest dość częstym rozpoznaniem stawianym w ginekologii. Jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie tego schorzenia jest przeprowadzenie operacji usunięcia torbieli jajnika, która przeprowadzana jest obecnie w warunkach laparoskopowych (bez konieczności otwierania jamy brzusznej). Kiedy i jak dokładnie operuje się torbiel na jajniku?

Leczenie torbieli jajnika – to koniecznie musisz wiedzieć!

Torbiel jajnika, fot. euthman via Compfight cc

Wskazania do operacji

  • Nie każda torbiel jajnika wymaga pilnego zoperowania. Jeśli pacjentka nie planuje dzieci, a sama torbiel nie zdradza groźnych cech wyglądu w badaniu ginekologicznym i ultrasonograficznym, nie ma bezpośrednich wskazań do jej operacyjnego usunięcia.
  • Jeśli natomiast pojawiają się dolegliwości bólowe, które wynikają z powiększania się torbieli i zaczyna ona uciskać na sąsiadujące narządy, upośledzając ich działanie i sprawiając, że w jamie brzusznej znacznie redukuje się ilość wolnej przestrzeni, operacja musi być przeprowadzona w trybie planowym.
  • Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku zagrożenia pęknięciem torbieli i wyłanianiem na zewnątrz jej zawartości – wtedy operacja musi być przeprowadzona jak najszybciej. Jeśli w rodzinie pacjentki występowały choroby nowotworowe jajnika lub innych narządów jamy brzusznej, a jej wiek jest już dość zaawansowany, także należy przeprowadzić operację, by zminimalizować ryzyko transformacji torbieli w raka złośliwego.

Kiedy leczyć hormonalnie?

Jeśli powstała torbiel na jajniku osiąga znaczne rozmiary tak, że operacja byłaby trudna do przeprowadzenia ze względów technicznych, należy wdrożyć leczenie hormonalne, by zmniejszyć rozmiary torbieli i ułatwić przeprowadzenie zabiegu jej usunięcia. Trudność zabiegu polega przede wszystkim na większym ryzyku powikłań dla pacjentki, które mogą wynikać z wydostania się zawartości torbieli do wewnątrz jamy brzusznej, co znacznie wpłynie na ryzyko zakażenia.

Jak wygląda operacja?

Obecnie znaczna większość operacji torbieli jajników przeprowadzana jest metodą laparoskopową, podczas której lekarz wprowadza do jamy brzusznej kamerę, która znacznie powiększa widziany przez niego obraz. Przez inne nacięcia wprowadzane są narzędzia chirurgiczne, służące do wycięcia torbieli.

Za pomocą tej nowoczesnej techniki minimalizuje się ryzyko zakażenia poprzez wprowadzenie do wnętrza jamy brzusznej bakterii. Laparoskopia generuje także mniejsze defekty kosmetyczne jamy brzusznej pacjentki niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej operacji.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*