Torbiel nerki – czy jest niebezpieczna?
11

A A A

Torbiel nerki diagnozowana jest najczęściej podczas badania ultrasonograficznego z zupełnie innych przyczyn. Rzadko daje objawy, rośnie bardzo powoli albo zupełnie nie zmienia swoich rozmiarów w czasie, a przyczyny jej powstawania nie są znane.

Pojawienie się torbieli na nerce zawsze powinno być sygnałem dla lekarza do poszukania przyczyny jej powstania, mimo to jednak nie zawsze udaje się ją ustalić. Czy i kiedy torbiele nerki mogą być groźne dla zdrowia lub życia?

Torbiel prosta nerki

Najczęściej diagnozowaną przez lekarzy torbielą nerki jest torbiel prosta. Jej nazwa pochodzi od jej charakteru – jest prosta i mało skomplikowana, wypełniona przeźroczystym płynem, nie ma tendencji do przemiany w zmianę o charakterze raka ani tworzenia przerzutów. Nie upośledza także czynności nerek ani nie powoduje ich uszkodzenia.

Do tej pory nie są do końca znane przyczyny powstawania torbieli prostych nerek. Uważa się, że istnieje pewna skłonność genetyczna do wytwarzania tego rodzaju zmian – dzieci rodzica, który miał torbiel na nerce mają większą szansę na wystąpienie tego schorzenia niż dzieci osoby, u której torbiel nie została nigdy zdiagnozowana.

Jedyne postępowanie lekarskie, jakie wdrażane jest przy okazji zdiagnozowania torbieli prostej nerki polega na okresowym badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej i obserwacji jej, czy nie zaczyna przybierać niepokojących cech (powiększanie się, zmiana charakteru jej zawartości lub wytwarzanie kolejnych torbieli w tej samej nerce).

Torbiel nerki – czy jest niebezpieczna?

Wielotorbielowatość nerki, fot. euthman via Compfight cc

Wielotorbielowatość nerek

Ta choroba przebiega już znacznie ciężej niż torbiel prosta nerki. Polega na występowaniu wielu torbieli na jednej nerce i charakteryzuje się upośledzeniem jej czynności. Jest to choroba genetyczna, ściśle związana z mutacjami genetycznymi odpowiedzialnymi za wytwarzanie białek, budujących nerki.

W przebiegu tego schorzenia może dojść do występowania torbieli w różnych innych lokalizacjach ciała – w płucach, wątrobie i śledzionie. Ich obecność w tych miejscach może także znacznie upośledzać czynność narządów wewnętrznych.

Wielotorbielowatość nerek zaczyna się bardzo łagodnie, ale stopniowo postępuje bez możliwości zatrzymania rozwoju choroby. W krótkim okresie czasu prowadzi do niewydolności nerek, czyli stanu, w którym wymagane jest wdrożenie leczenia nerkozastępczego (dializoterapii lub przeszczepu nerki).

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Torbiel nerki – czy jest niebezpieczna? janina

    Witam serdecznie,mam pytanie podczas badania USG stwierdzono u mnie torbiel w prawej nerce wielkości 10 mim,czy to jest grożne.Z poważaniem Janina

    Odpowiedz